ÍGY KÉSZÜL A FARAGOTT GYERTYA
A gyertyafaragás egy rendkívül látványos tevékenység, olvasd el a részleteit és nézz bele a lent található videókon keresztül. További képeket találhatsz a faragásról a galériában.
A megfelelő hőmérsékletre hevített folyékony paraffin különböző alakú és méretű formákba kerül, ekkor helyezem a gyertya közepébe a kanócot is. Ily módon készülnek el a faragott gyertyák alapjául szolgáló alapok. A gyertyafaragásnak ez a kevésbé látványos, ugyanakkor meglehetősen lényeges művelete fontos a jó minőségű gyertyák érdekében.
Az elkészült színtelen alapgyertyákat különböző színű olvadt viaszba mártogatom. Mérettől és formától függően 25-35 réteg viasz kerül rá. Ebben a folyamatban alakul ki a gyertya színvilága.
Ha minden színréteg rákerült a gyertyára, kezdődik a faragás, mely az egész folyamatnak a leglátványosabb részét képezi. A faragás közben a gyertya folyamatosan hűl. Méretétől függően 5-15 perc áll rendelkezésre, hogy kialakítsam a gyertya végleges formáját. Amikor a gyertya megszilárdult, már nem lehet visszamelegíteni, hogy újra formázható legyen.
Ezt követően a faragott gyertyára kerül egy színtelen lakk, mely védi a sérülékeny terméket és fényessé varázsolja a külsejét. Ha a lakk megszáradt, a faragott gyertya elkészült.
Egy gyertya elkészülése 45-90 perc, de a száradási idők miatt (alapgyertya, lakk) összesen 2 napot igényel.
HOGYAN ÉGESSÜK A FARAGOTT GYERTYÁT?
Íme néhány instrukció, hogy minél tovább élvezhesd az általam készített faragott gyertyák varázslatos fényét!
-
faragott gyertyát alkalmanként 1-1,5 órán keresztül égesd csak, ha tovább szeretnéd élvezni a fényét, a következő meggyújtás előtt várd meg, amíg a viasz megdermed.
-
A gyertyák szélessége és az ilyen módon való égetése hozzájárul ahhoz, hogy a kanóc körül egy üreg alakuljon ki, megőrizve a gyertya faragott, díszes külsejét. A gyertyák méreteit ez alapján alakítottam ki, ezért ezek az információk csak az általam készített faragott gyertyákra érvényesek.
-
A szálgyertyák esetében ez a módszer nem működik, mivel azoknak keskeny az átmérője, tehát a szálgyertyák várhatóan leégnek.
-
Ha túl rövid a kanóc, akkor a gyertya lángja nagyon kicsi, belefulladhat a viaszba. Ebben az esetben oltsd el a gyertyát és a folyékony (vigyázat: forró!) viaszt óvatosan öntsd le. Ezután a gyertya ismét nagyobb lánggal fog égni.
-
Ha túl hosszú a kanóc, akkor a gyertya lángja nagyobb az ideálisnál, ez esetben a gyertya eloltása után ollóval vágd le a kanócot kb. 1 cm-esre.
-
A gyertya alá mindenképpen helyezz gyertyatartót, ami lehet akár egy kisebb laposabb tányér is.
-
Az égő gyertyát soha nem szabad őrizetlenül vagy gyerekek közelében felügyelet nélkül hagyni!
Remélem, hogy mindenkinek sikerül pár gyönyörű percet szereznem amit a meggyújtott gyertyáim körül töltenek el.
Gyertyabiztonsági követelmények:
- Soha ne hagyd az égő gyertyát őrizetlenül!
- Soha ne égesd a gyertyát olyan tárgy közelében, ami lángra kaphat!
- Gyermekektől és állatoktól tartsd távol az égő gyertyát!
- A gyertya kanóca meggyújtás előtt 0,5-1 cm legyen.
- Szükség esetén vágd le.
- A gyertyát meggyújtás előtt tedd gyertyatartóra (akár kisebb lapos tányér) melyet stabil felületre helyezel.
- Az egyenletes, kormolásmentes égés érdekében kerüld el a légáramlatokat, huzatos helyeket.